مدرس نویسنده

کابینت نویسندگی برای یک مدرس‌ حرفه‌ای

اگر تخصصی داری که دوست داری به مدرسی شاخص و متمایز در آن حوزه تبدیل شوی، نوشتن یکی از مهارت‌هایی است که خوب است یک کابینت بزرگ در بین کابینت‌های مهارتی خود به آن اختصاص دهی.

نوشتن برای یک مدرس چندین دستاورد مهم دارد:

  • آگاه شدن نسبت به هر آنچه در ذهن دارد
  • طبقه‌بندی و سازمان‌دهی اطلاعات ذهنی
  • عمیق‌تر درک کردن مطالب با تجزیه و تحلیل در هنگام نوشتن
  • توجه بیشتر به مثال‌ها و داستان‌های مرتبط با موضوع تخصصی، در جهان بیرون به منظور نوشتن یک متن جذابتر

حالا که با اهمیت مهارت نوشتن برای یک مدرس آشنا شدیم، ببینیم نوشتن چه سرفصل‌هایی به شما به یک مدرس کمک می‌کند تا بتواند بهتر عمل کنید:

یک دایره تحت عنوان دایره تخصص بکش و با تقسیم کردن آن به چند بخش، در هر قسمت یک موضوع اصلی که برای تبدیل شدن به یک مدرس برجسته در حوزۀ خودت باید در آن ماهر  باشی را بنویس.

مثلا: آموزش خیاطی: آشنایی کلی با طراحی لباس، طراحی دوخت، تکنیک‌های دوخت- آماده‌سازی نهایی لباس برای استفاده، روش‌های آموزش موثر خیاطی

مثلا: آموزش هندسه: هندسه- روش‌های تدریس موثر هندسه- بدفهمی‌های فراگیران در هندسه- کاربرد هندسه در دنیای واقعی

ترندهای روز را، هم در حوزه تخصصت و هم در حوزه روش‌های تدریس، تولید محتوای آموزشی و ارائه تدریس موثر دنبال کن و سعی کن دربارۀ آن‌ها بخوانی و حتماً بنویسی تا هم در ذهنت ماندگار شود و هم مدام بتوانی آن‌ها را مرور کنی.

خودت را جای یادگیرندۀ صفر کیلومتر بگذار و ببین در رابطه با هر بخش از دایرۀ تخصصت چه سوالاتی در ذهنش شکل می‌گیرد و چه نیازهایی دارد. تا جایی که می‌توانی سوال بنویس. گوشی و هر عامل حواس‌پرتی دیگری را در زمان نوشتن کنار بگذار و فقط روی سوال نوشتن تمرکز کن.

سعی کن برای هرکدام از این سوالات، ابتدا بدون مطالعه و فقط براساس دانش و تجربه خودت پاسخ‌های طولانی بنویسی. کمیت مهم است! چون مجبور می‌شوی لایه‌های بیشتری از موضوع را برای خود باز کنی. بعد از آن می‌توانی با مطالعه و جستجو، پاسخ هر سوال را کاملتر کنی. در اینترنت در مورد آن جستجو کن. کتاب‌های خوب را پیدا کن و مطالعه کن. منابع مختلفی از جمله ویدیوهای آموزشی، پادکست‌ها و… را بررسی کن و بر اساس آن‌ها یک پاسخ دقیق و کاربردی برای سوال مخاطب پیدا کن.

فکر کن چه محدودیت‌هایی ممکن است در مسیر یادگیری موضوع تخصصت برای مخاطب پیش بیاید؟ چه جاهایی را ممکن است اشتباه بفهمد؟ چه چیزهایی ممکن است در مسیر یادگیری موضوع، باعث کاهش انگیزۀ او شود؟ با چه نوعی از ارائۀ آموزش ممکن است ارتباط بهتری برقرار کند؟

پاسخ هر سوال به تنهایی می‌تواند بخشی از دورۀ آموزشی شما، کتاب تالیفی‌تان، یک مقاله در وبسایت شخصی، یک پست اینستاگرام یا ویدیوی یوتیوب باشد.

بنابراین:

با نوشتن، می‌توانید مواد اولیۀ مرغوبی برای ساختن انواع محتوای آموزشی خود تعیین کنید.

همچنین نوشتن بازتابی روزانه به شما کمک می‌کند تا به طور مداوم عملکرد خود را به عنوان یک مدرس یا شخصی که در مسیر تبدیل شدن به یک مدرس شاخص قدم برمی‌دارد، رصد کنید و مورد ارزیابی قرار دهید.

شانا پپلز ، معلم برتر کشور امریکا در سال 2015، به همۀ معلم‌ها توصیه می‌کند که روزانه 10 دقیقه وقت بگذارند تا در مورد این سه سوال بنویسند:

  • چه کاری را خوب انجام می‌دهم؟
  • نیاز است روی چه موضوعاتی برای بهبود خودم کار کنم؟
  • برنامۀ بعدی‌ام چیست؟

اگر قصد دارید به‌عنوان یک مدرس شاخص شناخته شوید، لازم است در فضای مجازی حضور پررنگی داشته باشید و بهترین و حرفه‌ای‌ترین ابزار که تا همیشه متعلق به خودتان خواهد بود و می‌توانید روی آن کنترل داشته باشید، یک وبسایت شخصی است.

بلاگ‌نویسی در فضای وب، به یک مدرس اجازه می‌دهد از تجربیاتش بگوید. تجربیاتی منحصربه‌فرد که ممکن است هر مدرسی آن را لمس نکرده باشد. دسترسی به منبعی از تجربیات شما از طریق وبسایت شخصی‌تان، امکانی بسیار ارزشمند برای مخاطبان شما خواهد بود.

این موضوع را سخت نگیرید و همین امروز وبسایت شخصی خود را راه‌اندازی کنید و شروع به تولید محتوای مستمر و باکیفیت در آن کنید.

این کار هم به رشد شخصی و حرفه‌ای شما، هم به مخاطبان شما و هم به کسب و کار شما کمک شایانی می‌کند.

اگر وبسایت شخصی ندارید، همین الان دربارۀ راه‌اندازی آن در گوگل جستجو کنید و یک گام عملی در راستای وبسایت‌دار شدن بردارید.

اولین یادداشت خود در وبسایتتان را اینجا بنویسید یا اگر از قبل فعالیت داشته‌اید لینک یکی از مقالات مورد علاقه خودتان در سایتتان را اینجا در کامنت‌ها بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.